دیوان ولایت

تفسیر منظوم آیات ولایت در قرآن مبین
  • ناشر: آشیانه مهر
  • یک جلد، آخرین چاپ 1393
  • شابک: 9786006164618

توضیحات کتاب

بسم اللّٰه الرّحمن الرّحیم

کتاب حاضر تفسیر قرآن است اما به صورت شعر. اشعاری که از نظر مبارک می‌گذرد تفسیر موضوعی قرآن کریم با موضوع ولایت و توصیف حضرت امیر المؤمنین سلام اللّٰه تعالی و صلواته علیه می‌باشد. مقدمه ی کتاب با این سوال شروع شده است: حضرت علی علیه السلام شخصیت مهم و بزرگی است، با این حال چرا نام او در قرآن نیامده است؟ و با هفت جواب قانع کننده تمام گشته است.

قرآن عظیمی که در محضرش هستیم، کلام روح انگیز خداوند تبارک و تعالی می‌باشد. این کتاب آسمانی به وسیله ملک مقرب حضرت جبرائیل علیه السلام به پیامبر خاتم حضرت محمد بن عبد اللّٰه صلی اللّٰه علیه و آله و سلم نازل گشته است و هیچ گونه تحریفی در آن وجود ندارد. هر مسلمانی بدون شک آن را پذیرفته و به آن ایمان دارد. قرآن کریم که از رموزات خلقت است باطن و باطن‌هایی دارد. ظاهر و ظاهر‌هایی نیز دارد. باطن آن حضرت امیر مؤمنان علی سلام اللّٰه علیه و ظاهر آن شناسنامه ی خلقت است. خدای علیّ اعلیٰ در این کتاب مقدس سِرّ و اسراری نهاده که با زیارت آن سِرّ و اسرار و آن رمز و رموزات می‌توان به محضر آن رسید و آن را زیارت نود. اهل قرآن جهات ظاهر آن را تفسیر و جهت باطن آن را تأویل گویند.

حضرات معصومان علیهم السلام اهل قرآن و با آن مأنوسند، هر وقت لازم بدانند باطنی از باطن‌های قرآن کریم یا رمز و رموزات آن را به صورت شأن نزول یا معنا یا تفسیر و یا تأویل ظاهر می‌سازند و به اهلش می‌رسانند.

حقیر ناچیز با سیر معرفتی به زیارت آیات قرآن مبین رفته و آیات ولایی و روایات مربوط به آن‌ها را بررسی نموده و در نهایت آیاتی که مربوط به ولایت و شخص حضرت امیر مؤمنان علی علیه السلام است، تعداد نهصد و بیت و دو آیه می‌باشند، البته بیش از این مقدار است ولی این تعداد از آن، مورد بحث قرار گرفت. هر سوره ای که آیات ولایی دارد، نام سوره آمده و عدد آیه یا عدد آیات آن در اول بیت خودنمایی می‌کند و آن بیت یا ابیات آیه ی مربوطه را تفسیر و بیان داشته اند.

اسناد تفسیر و اشعار در طی دویست و هفتاد صفحه به ترتیب سوره‌ها و آیه‌های مربوطه به مانند کتابی مستقل در آخر دیوان با آن همراه شده است. چنان چه کسی هنگام استفاده از اشعار دیوان ولایت به سند و اسناد آن نیازمند شود می‌تواند با نشانی سوره و آیه ی مربوطه، به آدرس آن که همراه شده است رجوع نماید. از طریق آن اسناد نیز می‌توان اشعار مربوط به سوره و یا آیه را به آسانی به دست آورد. پس نتیجه دو طرفی است.

پس «دیوان ولایت» کلاً 760 صفحه است که شامل مقدمه، 4954 بیت، 270 صفحه سند، کتابنامه با تعداد بیش از 460 جلد کتاب از شیعه و اهل سنت می‌باشد.

باطن قرآن کتابُ اللّٰهِ ناطق آمده / ظاهر قرآن چو باطن، جمله صادق آمده باطن قرآن یقین باشد امیرمؤمنان / ظاهر قرآن علی باشد که لایق آمده

و السّلام علیکم و رحمة اللّٰه و برکاته

مطالعه مختصر کتاب