بیان رسا

شرح و تفسیر دعاهای ایام ماه مبارک رمضان
  • ناشر: آوای منجی
  • دوجلدی، آخرین چاپ 1391
  • شابک: 9786006402482

توضیحات کتاب

بسم اللّٰه الرّحمن الرّحیم

دو جلد کتاب حاضر در شرح و تفسیر دعاهای ایام ماه مبارک رمضان نوشته شده است. برای ایام ماه مبارک رمضان کلاً پنج قسم دعا وارد شده است. یک قسم آن، دعاهای کوتاهی هستند که برای هر روز ترسیم شده اند. مؤمنین و مؤمنات در ماه مبارک رمضان، هر روز، بعد از نماز واجب آن ها را می خوانند؛ این قسم از دعاها دارای مطالب بسیار بلند مرتبه ای هستند ولی در قالب اختصار و کوتاه، از این رو مورد درخواست قرار گرفته اند. جمعی از برادران عزیز و طالب معرفت، از حقیر بی چیز درخواست بیان و باز نمودن کلمات عمیق و گهربار مفاتیح الغیت، عقل کل، انسان کامل، امام عالین، رسول اعظم صلی الله علیه و آله را داشتند و این جانب نیز پذیرفتم.

دعا، به معنای خواندن و خواستن است، درخواست و نیایش است. سوال و خواستن امر فطری بشر و عبادت شأن اوست؛ مغز عبادت دعا باشد؛ دعای بنده نیاز به استجابت دارد و اجابت آن به اراده ی خدای بزرگ و مهربان است. لازمه ی استجابت و اجابت شرایط و خصوصیات آن است؛ یکی از شرایط آن زمان دعا می باشد و زمان این دعاها روزهای ماه مبارک رمضان است و رمضان یکی از اسم های مبارک خدای تبارک و تعالی باشد که در مقام تنزیل ظرف روزه است.

روزه یکی از اوامر خدای توانا در یک مقطع زمان مبارکی به نام ماه مبارک رمضان –به عنوان یکی از وظایف بندگان و مسلمانان است- روزه حکمی است مبارک و ظرف آن نیز مبارک و با برکت است. خدای علیّ اعلیٰ ظرف روزه و دعا را منسوب به خود داشته است، به نام «شهراللّٰه» ماه مبارک رمضان، ماه ارتباط بندگان با مولای خود می باشد؛ زمان دعا، مناجات و راز و نیاز بندگان گنه کار، با خالق خوبی ها خدای مهربان است.

تجلی اَتَمِ اَللّٰه تعالی، نزول حقیقت بالا، هُویت اَوْ اَدْنیٰ، اصل انبیا، سر سلسله ی اولیا، سید عالم دنیا، حاکم عالم عقبا، شفیع روز جزا، سرّ عالم بقا، هادی ملک ولا، رسول علیّ اعلیٰ، محمد مصطفیٰ، سلام اللّٰه تعالی و صلواته علیه و آله و سلم، بنده خالص خدای تبارک و تعالی در ماه پر فضیلت رمضان در حال روزه با توجه و با انجام دیگر شرایط آن در رابطه با هر روز این ماه؛ دعاهای کوتاه ولی بسیار عمیق و پر بار دارد.

اثر حاضر می کوشد تا با فرازبندی دعاها، کلمات با فضیلت، سنگین و والای حضرتش را شرح و تفسیر نموده، مسائلی را مانند: اعتقادات، شناخت خدای وٰاحد و اَحد، توحید خاص و اخص، ولایت، اخلاق، حقیقت یابی قرآن مبین، حقیقت و خصوصیات شب قدر و ... به قدر فهم بشری با استناد ارائه دهد.

و السّلام علیکم و رحمة اللّٰه و برکاته

مطالعه مختصر کتاب

جلد نخست


جلد دوم