منازل السیر

تعلیقه بر منازل السائرین و شرح آن
  • ناشر: آیت اشراق
  • یک جلد، آخرین چاپ 1394
  • شابک: 9786007404195
مطالعه مختصر کتاب خرید کتاب

توضیحات کتاب

بسم اللّٰه الرّحمن الرّحیم

کتاب حاضر –در دو جلد- تعلیقه بر منازل السّائرین و شرح آن است. یکی از کتاب های درسی حوزه علمیه، کتاب ارزشمند شرح منازل السّائرین است. متن کتاب از جناب خواجه عبداللّٰه انصاری و شرح آن از کمال الدین عبد الرزاق کاشانی است. کتاب در عرفان عملی است، بعد از مقدمه صد منزل برای سیر و سلوک ترسیم شده است تا اگر کسی می‌خواهد به سفر معنوی برود، سفری که دارای صد منزل است سیر نماید. منزل نخست منزل یقظه و بیداری است، یعنی مؤمن اول از خواب غفلت بیدار شود و رهسپار سفر گردد. منزل به منزل طی کند و پیش رود و آخرین منزل، منزل توحید است. هنگامی‌که رونده ی این ره و سالک طریق به توحید رسید به کمال و به خدا رسیده است.

ماتن و شارح هر دو کتاب را خوب تنظیم کرده اند لیکن در بعضی از موارد مطالب سنگین و عمیق است، احتیاج به شرح و روشن شدن دارد. در بعضی از موارد مطالب و نظرشان قبول نمی‌افتد، احتیاج به بررسی و بیان بوده، از این رو نقد می‌شود و روش نقد چنین است: نخست مطلب متن و با شرح ارائه می‌شود، دلیلش بیان می‌گردد سپس رد می‌شود و دلیل رد و جواب آن وارد می‌شود. کتاب منازل السّائرین با آن که کتابی سنجیده و مفید است در سیر و سلوک و عرفان عملی محبان نگاشته شده است.

کتاب حاضر می‌کوشد با قلمی روان مسائل عمیق و سنگین آن را در رابطه با بیان آیات سیر و سلوک، ولایت و توحید –عام و خاص و اخص- با اشاراتی کوتاه به عرفان محبوبان و معصومان علیهم السلام ، شرح و نقد کند تا مؤمن و سالک الی اللّٰه و عارف باللّٰه تعالی بتواند با اطمینان و آسان تر صد منزل کمال ر اسیر کرده و به محضر حضرت حق متعال برسد. با ندیدن خویشتن به سوی ذات اقدس خدای واحد و احد اوج گرفته و پیش رود تا برسد.

و السّلام علیکم و رحمة اللّٰه و برکاته

مطالعه مختصر کتاب

جلد نخستجلد دوم

 
توجه
این صفحات، شامل کل کتاب نمی باشند و فقط بخش های: فهرست مطالب، مقدمه، نمایه اصطلاحات، نمایه اشخاص و اماکن، فهرست آیات، فهرست روایات و کتابنامه را در خود جای داده است.