صحیفه ولایت

شرح و تفسیر مناجات شعبانیه
  • ناشر: مبین اندیشه
  • یک جلد، آخرین چاپ 1395
  • شابک: 9786002391391

توضیحات کتاب

بسم اللّٰه الرّحمن الرّحیم

کتاب حاضر در شرح و تفسیر مناجات شریف شعبانیه نوشته شده است. مناجات شریف شعبانیه، کلمات و گفتار بنده خاص خدا، مَظهرِ کمالِ علیّ اَعْلیٰ، ولیّ اللّٰه تعالی، اول و آخر اولیا، سید اوصیا، امام اتقیا، امیر عالم وٰالٰا، نفس پاک مصطفیٰ، مولی علی مرتضیٰ سلام اللّٰه تعالی و صلواته علیه می باشد.

مناجات به معنای راز گویی است؛ بنده ای که بخواهد مناجات خدای خویش کند، به مدح و ثنا و به بیان عظمت او زبان می گشاید، به سبب آن عشق فراوانی به او دارد، با او راز و نیاز می کند و با الفاظ گوناگونی از کمال او و نقص و ضعف خود می گوید. بنده ای که عاشق معبود است محو دیدار او گشته و با معشوقش راز دل گوید.

بنده مخلص خدای تبارک و تعالی حضرت امیرمؤمنان سلام‌اللّٰه‌تعالی‌علیه راز دل خویش را با محبوبش در میان می گذارد. حضرت علیه السلام مناجات متعددی داشته است، یکی از آن ها مناجات پر بار، عمیق و با محتوای شریف شعبانیه است. حضرت امیر مومنان و دیگر امامان از فرزندان او که سلام خدای سلام بر همه ی آنان باد، این مناجات را در ماه شریف شعبان می خواندند.

مناجات جلیل القدر شعبانیه چهل و چهار فراز است و حدود فراز های آن معین گشته است. فراز نخست با لفظ جلاله «اَللّٰه» و بقیه با نام مبارک «اِله» شروع می گردد. نخستین فراز، با ذکر شریف صلوات شروع گشته و آخرین فراز، با ذکر مقدس صلوات به آخر رسیده است.

عالم در وقت تکلم و سخنرانی، به شنونده و شنودگانش نظر می کند تا آنان را در چه مقامی ببیند و به اندازه فهم آنان سخن گوید؛ حال امام معصوم علیه السلام با خدای علیم سخن می گوید، کلمات بسیار عمیق و پر معنا را در محضر اصل عالَم و خدای دانا به زبان جاری می سازد، از این رو عبارات خطبه بسیار عالی و دقیق است.

به یاد دارم زمانی را که رهبر کبیر انقلاب الهی، عالم ربانی و عارف باللّٰه تعالی حضرت آیت اللّٰه العظمی امام خمینی که سلام و صلوات خدای تعالی بر او باد، در اوایل ظهور انقلاب اسلامی ایران، بارها به مناسبت فرارسیدن ماه شریف شعبان، راجع به علو و مقام مطالب بسیار بلند و سنگین مناجات شعبانیه مطالبی می فرمود. یکی از فرمایشات حضرتش این است: «مناجات شعبانیه کم نظیر است، مشتمل بر اسراری است که دست ما از آن کوتاه است. شرح کنند و به مردم ارائه دهند. کسی نمی تواند شرح کند و ...».

این ناتوان بی چیز برای اجرای خواسته اش در پی زیارت مناجات نامبرده بودم این حقیر را روزی نشد تا بعد از گذشت سی سال از عمر گرانمایه ی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران؛ بعضی از ائمه ی جماعات تهران و برادران روحانی تکراراً تقاضای شرح و تفسیر مناجات شعبانیه از این بی چیز داشتند. از طرفی سخنان معصوم سلام اللّٰه علیه بسیار عمیق و سنگین بود، همان گونه که حضرت امام قدّس اللّٰه سرّه الشّریف فرمودند، کسی نمی تواند شرح کند. این حقیر نا چیز نتواند به ظواهر آن ها برسد تا چه رسد به باطن و باطن های آن ها. از طرفی رد خواسته ی عزیزان روا نبود؛ با مدد الهی و نظر مقام عصمت به زیارت مناجات بلند مرتبه، پر اسرار و کلام گهر بار معصوم علیه السلام رفته و ظاهری از ظاهر آن را زیارت نموندم، اما کلمات آسمانی مقام عصمت کجا و شرح این غافل کجا.

پس مناجات شریف شعبانیه در چهل و چهار فراز ترسیم شده و هر فرازی با کلمه ی مبارک «الهی» شروع گشته است، مگر فراز نخست که آن با کلمه ی مقدس «اَللّٰهُمَّ» جلوه گری می کند. این مناجات با عظمت، مستند است و سند آن در کتاب آمده است. این حقیر نیز سعی کرده است مطالب علمی و سنگین خطبه را با قلمی ساده و روان نویسد تا برای همگان قابل استفاده باشد.

والسّلام علیکم و رحمة اللّٰه و برکاته

مطالعه مختصر کتاب

 
توجه
این صفحات، شامل تمامی کتاب نمی باشند و فقط بخش های فهرست مطالب، مقدمه، فهرست روایات و کتابنامه را در خود جای داده است.