زیارت انوار اعلی

زیارت حضرات معصومین علیهم السلام
  • ناشر: اجود
  • یک جلد، آخرین چاپ 1388
  • شابک: 9786005455113

توضیحات کتاب

بسم اللّٰه الرّحمن الرّحیم

یکی از اثرات حقیر ناتوان کتابی است به نام «غنچه‌های نشکفته» همان گونه که در مقدمه ی این کتاب آمده: تکه‌ها یا نکته‌های علمی در روش زندگی و کمالات آن، در راستای اعتقادی، توحیدی، ولایی، منطقی، فلسفی، عرفانی، فقهی، سیاسی، اخلاقی و ... . با پشتوانه عقلی و نقلی به صورت قصار و کوتاه با شماره الفبا در کنار هم آمده اند و نزدیک به پنج هزار شماره شده اند.

علت آن که نام کتاب «غنچه‌های نشکفته» شده است، آن است که همان گونه که غنچه نشکفته است خود را بسته نشان می‌دهد، بیش تر مطالب کتاب سنگین، عمیق و بسته اند؛ یا توضیح ندارند یا کم دارند و از این رو که شکافته و شکوفا نشده اند، صفت نشکفته به خود گرفته اند و نام کتاب گشته است. پس این کتاب دارای 4716 غنچه شده است. دو غنچه از این غنچه‌ها در مورد زیارت آمده است.

در کشور ایران مرسوم است مؤمنان بعد از خواندن نمازهای واجب مثل نماز صبح، عصر و عشا به سه طرف رو می‌کنند و به سه امام سلام می‌دهند. بسیاری از مؤمنان دیگر کشور‌های اسلامی نیز این چنین می‌کنند. این کار سند ندارد ولی یک توجه می‌باشد و خوب است، اما چرا سه طرف و سلام به سه امام؟ بعضی ممکن است به ما اشکال کنند و بگویند: چرا به امامان دیگر و یا به معصومان دیگر سلام نمی‌دهید و زیارت نمی‌کنید؟ جای اعتراض است. حقیر برای منع این اعتراض، در کتاب «غنچه‌های نشکفته» دو زیارت جامع و کوتاه، یکی در زمان دو دقیقه و دیگری در زمان پنج دقیقه برای حضرات چهارده معصوم و بعضی از معصوم زادگان علیهم السلام نوشته ام و در اول زیارت، سلام به خدای سلام نوشته شد. زیرا حضرتش اصل سلام است و البته نه به سه طرف بلکه به طرف قبله و خانه ی خاص خدای تعالی. این دو زیارت و سلام‌ها بدون سند نباشند و سندشان به طور مختصر در کتاب حاضر و به طور مفصل در کتاب، «سلام و صلوات خدای سلام» آمده است.

در کتاب حاضر، زیارت معنا شده است و حدود سی صفحه در خصوصیات و دور و نزدیک بودن زیارت زائر است. نام زیارت نخست: «زیارت انوار طاهره» و نام زیارت دوم: «زیارت انوار اعلی» می‌باشد. این دو زیارت با اعراب و ترجمه ترسیم شده اند تا برای همگان قابل استفاده باشند.

و السّلام علیکم و رحمة اللّٰه و برکاته