زندگی نامه

خیلی کوتاه درباره حضرت آیت الله حاج شیخ محمّد روزبهانی

استاد فرزانه حضرت آیت الله حاج شیخ محمّد روزبهانی در شهریور‌ماهِ سال 1325 در بروجرد به دنیا آمد. دوران تحصیلات ابتدایی را در بروجرد، تحصیل نمود و پس از آن تحصیل خویش را در تهران ادامه داد. با رسیدن دوران جوانی، به همراه کسب و کار، به تحصیلات علمی نیز پرداخته اند. بعد از حدود هشت سال تحصیل علوم دینی، به شهر مقدس قم مهاجرت کرده و به تحصیلِ دروس حوزوی را ادامه داده‌اند. ایشان همزمان با تحصیل و پس از آن، به تدریس نیز مشغول بوده‌اند.
ایشان دروس مقدماتی و سطح را نزد بزرگانی همچون حجت الاسلام حاج شیخ احمد علی احمدی شاهرودی، حجت الاسلام و المسلمین آقای محسنی و حضرت آیت الله شیخ محمد علی مدرس و در دروس سطح متوسط نزد حضرت آیت الله شیخ مصطفی اعتمادی تبریزی، حضرت آیت الله حاج آقا پایانی، حضرت آیت الله آقای ستوده رحمه الله علیه فرا گرفته اند. از اساتید سطح بالا و خارج ایشان می توان به حضرت آیت الله العظمی آقای حاج سید محمد رضا گلپایگانی، حضرت آیت الله العظمی آقای سید شهاب الدّین المرعشی النجفی، حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ محمد رضا نکونام و بعض از بزرگان دیگر اشاره نمود.
تخصص اصلی ایشان، پژوهش و تدریس در ادبیات عرب، فقه، اصول، کلام، منطق، فلسفه، حکمت و عرفان می باشد. ایشان در شعرسُرایی نیز تخصص دارند.
برخی از کتاب‌هایی که ایشان درس گفته‌اند عبارت است از: شرح نظام، جامی، مغنی، مختصر المعانی، مطول و ... و در سطح بالا کتاب های شرح تجرید، شرح منظومه، اسفار اربعه، اشارات، تمهید القواعد، مصباح الانس، فصوص الحکم، منازل السائرین و ... . برخی از این دروس در چندین مرتبه تکرار شده‌اند.
ایشان در مرداد ماه 1400 رحلت نموده و قرین رحمت الهی قرار گرفتند.

در کنار تدریس و تربیت شاگردان، ایشان به نویسندگی نیز مشغول هستند. برخی از نوشته های ایشان، اکنون به چاپ رسیده است. در زیر عناوین این کتاب ها را مشاهده می نمایید.

سیر سالک: عرفان عملی و رسیدن به خدای متعال (3 جلد)
منازل السیر: تعلیقه بر منازل السائرین و شرح آن (2 جلد)
غنچه های نشکفته: روش زندگی و کمالات آن
بیان رسا: شرح و تفسیر دعاهای ایام ماه مبارک رمضان (2جلد)
صحیفه ولایت: شرح و تفسیر مناجات شریف شعبانیه
صحیفه اخلاق: شرح و تفسیر دعای مکارم الاخلاق
دیوان حبّ: مدح، مصیبت و نوحه ی حضرات معصومان و معصوم زادگان علیهم السلام (3 جلد)
دیوان عشق: وصف خدای تبارک و تعالی با اصطلاحات خاص و زبان غزل و ...
دیوان ولایت: تفسیر منظوم آیات ولایت در قرآن مبین
فضیلت صلوات: سلام و صلوات خدای سلام
پرسش های نوین: مسائل روز جوانان
شکوفایی فطرت: گفتارها و نکاتی درباره زندگی
زیارت انوار اعلی: دو زیارت جامع حضرات معصومین علیهم السلام و معنای زیارت
زیارت انوار الهی: دو زیارت جامع، مختصر برای